Opieka i pomoc

Śmierć osoby bliskiej jest zawsze szokiem. Nawet wówczas, gdy na tę śmierć jesteśmy - jak nam się wydaje - przygotowani.

Bardzo często w naszej pracy spotykamy się ze stwierdzeniami: "nie miałem pojęcia, jak się zachować", "zostałam sama i nawet nie wiedziałam, gdzie zadzwonić?.." Człowiek zdenerwowany zawsze zaś jest łatwym celem dla oszustów, którzy - wykorzystując sytuację - "śpieszą z pomocą".

Czas, by także w Polsce - jak stało się to już dawno w krajach Europy Zachodniej - spopularyzować wiedzę na temat działań, jakie musimy podjąć po śmierci bliskiej osoby.

Co zatem czynić?

Przede wszystkim skontaktować się z pogotowiem ratunkowym nr tel.999 lub swoim lekarzem domowym. Tylko lekarz może stwierdzić zgon!

I tylko on wyda niezbędny dokument: kartę informacyjną lub kartę zgonu.

Po wyjściu lekarza należy skontaktować się z wybranym zakładem pogrzebowym.

Pod żadnym pozorem nie należy korzystać z "pomocy" zakładu pogrzebowego, który - choć nie wzywany - pojawił się pod naszymi drzwiami. W 100% mamy wówczas do czynienia albo - jak to miało miejsce w Łodzi - z ekipą zawiadomioną przez nieuczciwego pracownika służby zdrowia (nie za darmo! - koszt tej "usługi" zostanie doliczony do naszego rachunku za pogrzeb!), albo z oszustami, którzy podsłuchują rozmowy prowadzone przez radiotelefon pogotowia.

A przecież nieodwracalne już się stało, nie ma powodu do pośpiechu.

Nie podejmujmy pochopnej decyzji, ale z namysłem wybierzmy zakład, któremu powierzymy przeprowadzenie pogrzebu bliskiej osoby.

W Warszawie jest ich wiele. Wybrany przez Państwa zakład profesjonalnie zajmie się nie tylko ciałem zmarłego ale także pomoże w załatwieniu wszystkich formalności związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem uroczystości.

Jeżeli Państwa wybór padnie na "REQIUEM" proszę zadzwonić telefony:
22 622 59 00, 22 620 90 97 lub 601 161 000 czynne całą dobę.

Szanowni Państwo, śmierć najbliższego jest tragedią, wstrząsem.

Ważne, aby w tych trudnych chwilach znaleźć godnego zaufania i kompetentnego pomocnika. Na pewno macie Państwo liczne pytania i wątpliwości. Nie bójcie się ich zadać. Jesteśmy do Waszej dyspozycji: służymy radą i wskazówkami.

Śmierci uniknąć ani oszukać się nie da.

Ale ten najtrudniejszy dla pozostających czas można uczynić lżejszym.